Orbán Viktor magányos páriából lassacskán mainstream lesz, s kint, a „kávézóban” dőlnek majd el a fontos dolgok
Minden újítónak ez a sorsa akár tudományos, akár művészeti, akár politikai, akár vallási téren. Ungváry Zsolt írása.
Lengyelország kizártnak tartja, hogy területére kényszerrel telepítsenek olyan embereket, akik nem szándékoznak odamenni – jelentette ki Andrzej Duda szerdai interjújában. „Ki kényszeríti őket arra, hogy a vonatra felszálljanak?” – tette fel a kérdést a lengyel államfő.
Lengyelország nem egyezik bele és kizártnak tartja, hogy területére kényszerrel telepítsenek olyan embereket, akik nem szándékoznak odamenni – jelentette ki az uniós menekültelosztási kvótáról szólva Andrzej Duda lengyel államfő a PAP hírügynökségnek adott, szerdán közzétett interjúban. A beszélgetés során a lengyel elnököt az Európai Bizottság (EB) múlt heti bejelentéséről is megkérdezték, miszerint kötelezettségszegési eljárást indítanának Ausztria, Magyarország és Lengyelország ellen, amennyiben júniusig nem kezdik el a menekültek befogadását a 2015 őszén előirányzott kvóta keretében.
„Egyáltalán nem vagyunk bezárkózó állam, nyitott állam vagyunk, tagjai vagyunk a schengeni övezetnek, védjük az Európai Uniónak a Kalinyingrádi területtel, Fehéroroszországgal és Ukrajnával közös határait” – mondta Duda, hozzáfűzve: Lengyelország nem reteszeli be határát azok elől, akik legális módon akarnak belépni. Rámutatott: Varsó évente több mint 1,3 millió vízumot ad ki Fehéroroszország és Ukrajna állampolgárainak, akik „integrálódnak a társadalomba, dolgoznak itt”.
Duda nem tért ki az idegenrendészeti statisztikákra, melyek szerint Lengyelországban 2016-ban összesen 12,3 ezren folyamodtak menedékjogért, s a kérelmezők nagyrészt orosz állampolgárságú csecsenek voltak. A menedékjogot végül 390 személynek ítélték meg. A benyújtott kérelmek több mint 80 százalékát érvényteleníteni kellett a menedékért folyamodók „eltűnése” miatt, a migránsok többsége ugyanis nem várta ki a hatósági döntést, hanem továbbindult Nyugat-Európába.
„Befogadjuk az érkezőket, aki segítségre, menedékre szorul, megkapja” – jelentette ki. „Abba viszont nem egyezünk bele, hogy erővel hozzanak ide embereket, akik nem akarnak Lengyelországba jönni” – hangsúlyozta. „Ki ülteti be őket az autókba vagy kényszeríti őket arra, hogy a vonatokra felszálljanak?” – tette fel a kérdést. Emlékeztetett arra is, hogy szabadon átjárható többek között a lengyel-német, illetve a lengyel-cseh határ. „Netán elkülönítve, zárva tartjuk őket, hogy ne menjenek el Nyugat-Európába?” – kérdezte.
Az esetleg a kvótaügyben rendezendő népszavazásról – amelyet a múlt héten lehetőségként Konrad Szymanski, EU-ügyekért felelős lengyel külügyminiszter-helyettes vetett fel – Duda elmondta: szerinte a lengyel társadalomnak ugyanaz a véleménye, mint neki. A kényszerű áttelepítéssel járó kvóta sérti az emberi jogokat – szögezte le. „Az EU egyfelől a demokráciáról és az emberi jogokról beszél, másfelől az embereket bizonyos magatartásra akarják rákényszeríteni, megsértve jogaikat” – értékelte. A lengyel politikai vezetők az utóbbi napokban kilátásba helyezték: Varsó kész peres úton rendezni az EB-vel a kvótaügyet.
(MTI)